Kulaklı Bere Modeli

Şapkamiza 7 ilmekle basliyoruz.

1. sirayi ters örün

2. sirayi düz örün ve her ilmekten sonra üzerine ilmek atarak artırın. 7 ilmegimiz bu siranin sonunda 13 e cikiyor. (Ilk ilmegi bu sirada her zaman oldugu gibi bos alarak baslayın.)

3. sirada yine ters örün ve artirma yapmayın. Artirmalari hep düz ördügümüz sirada yapın.

4. sirada her iki ilmekten sonra şişiimizin üzerine ilmek atarak artirma yapiyoruz unutmayın.ilmekleri üzerine atarak artirmaya dikkat ediniz.

5. sira yine ters örgü örün ve artirma yapmıyın.

6. ve sonraki düz ördügümüz her sirada birinci ilmegi her zaman oldugu gibi örmeden diger sise aktariyoruz ve sonra üzerine ilmek atarak artirma yapın. 6.sırada artırmalari artık iki ilmekten sonra degil de üc ilmekten sonra yapın çünkü diger sırada artirdığımız ilmekle ilmeklerimizin sayisi 3 e çıktı. Bu sayi her sirada artacak ve toplam 6 bölme ve her bölmede 13 er ilmek oluncaya kadar artırmaya devam edecegğiz. Yine ters sıraları artırmadan örecek ve sadece düz sıralarda ilmek artırmaya dikkat edececeksiniz.

ördügümüz her düz sirada birinci bölmedeki ilmeklerin sayisinin da artabilmesi icin birinci ilmekten sonra şişin üzerine bir ilmek atmayı unutmayin!

bölmelerdeki ilmek sayisi 13 çıktığında sekiz sıra kadar artırmadan örmeye devam edıyoruz. Yukarda gördüğünüz örnekte ip ve şiş cok kalin oldugundan 8 sira ördügümde yeterloi büyüklüge geldi sapkamiz, ama sizin ipiniz inceyse bikac sira daha fazladan örmelisiniz!

Sapkamiz yeterli büyüklüğe geldiginde artik kulaklarini örmeye baslayabilirsiniz.

ilk 13 ilmeği kesiyoruz ve sonraki 13 ilmeği düz örüyorsunuz. sonra şişimizde kalan ilmekleri yayıyor ve sondan 13 ilmek kesecek ve 13 ilmek örecek kadar, yani 26 ilmek kalıncaya kadar şişimizdeki ilmekleri kesiyoruz. bu sayi sanırım 27 olacak. burasi sapkamizin ön kismi sonraki 13 ilmegi de örüyor ve sonraki 13 ilmeği yine kesiyoruz.

simdi şişimizde sadece kulakları örecegimiz ilmekler kaldi. ilk 13 ilmekten baslıyoruz ve ters örgüleri yine azaltmadan örüyor fakat düz ördüğümüz tarafta baştan ve sondan ikişer ilmek alarak azaltmaya başlıyoruz. şişimizde 4 ilmek kalincaya kadar azaltmaya devam ediyoruz. Bu 4 ilmeği birkaç sıraa da örmeye devam ediyoruz ve istediğimiz uzunluğa geldiginde kesiyor ve sapkamizin diger kulagina geciyoruz.:-) orda da ayni islemi uyguladiktan sonra sapkamizi dikiyor ve etrafina tigla syk igne yapiyoruz, isterseniz baska birşey de yapabilirsiniz.

Daha sonra sapkamizi ponponlarla süslüyoruz

 

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !